Ceny za grunty rolne rosną

Niegdyś chętnych na ziemię rolną było niewielu. Jedynie rolnicy byli skłonni do tego typu inwestycji. Jednak ze względu na możliwość uzyskania dotacji z Unii Europejskiej oraz przemianowania terenu na działkę budowlaną, zainteresowanie znacznie wzrosło. Oczywiście najwięcej ziemi Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedaje cały czas wyspecjalizowanym gospodarstwom rolnym, które w ten sposób powiększają swoje możliwości uprawy i hodowli. Ceny za grunty rolne cały czas idą w górę. W ostatnim czasie za jeden hektar średnio trzeba było zapłacić prawie 25 tys. zł.

Warto dodać, że od momentu wejścia Polski do Unii, ceny ziemi wzrosły pięciokrotnie. Wynika to z dostosowywania cen do zachodnich stawek. Szczególnie duża różnica dzieliła Polskę i Niemcy, dlatego podwyżka cen ziemi nie jest zaskoczeniem dla ekspertów z branży nieruchomości. Za hektar w Niemczech trzeba bowiem zapłacić prawie 15 tys. euro. Niemal dwa razy drożej jest w Wielkiej Brytanii. Stawki różnią się także w Polsce w zależności od regionu. Droższe będą grunty nieopodal Warszawy, a za działkę w Częstochowie trzeba zapłacić około 100 zł za metr kwadratowy.

inwestycje w częstochowie

Przewidywania na następne lata wskazują kolejny, ale znacznie wolniejszy wzrost cen ziemi rolnej. Możliwe, że polska ziemia osiągnie podobną cenę jak ziemia w Niemczech. Zwłaszcza, że już w 2016 roku zostaną zlikwidowane wszelkie ograniczenia w zakupie gruntów przez obywateli Unii. Większa konkurencja najczęściej oznacza, że działka na sprzedaż będzie jeszcze droższa. Polskie grunty rolne mogą okazać się szczególnie atrakcyjne dla skandynawskich i niemieckich inwestorów, którzy ze względu na cenę mogą właśnie w Polsce prowadzić działalność rolniczą. W Szwecji trudne warunki klimatyczne, sprawiają że w niewielu miejscach uprawia się ziemi, większość traktowana jest jako teren inwestycyjny. W Polsce łatwiej o uprawę, co mogłoby skusić skandynawskich przedsiębiorców. Czy tak będzie – przekonamy się już za kilkanaście miesięcy, gdy zaczną obowiązywać nowe regulacje prawne.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz