Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie jest takim jedynym czynnym muzeum w Europie. Stanowi ono atrakcję Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Ta częstochowska placówka składa się z głównie z fabryki produkującej zapałki. Zwiedzający ją turyści mogą obejrzeć zabytkowy park maszynowy, a także prześledzić cały cykl produkcyjny (korowanie drewna, wytwarzanie patyczków, pakowanie zapałek do pudełek). Fabryka zapałek została założona w 1881 roku przez niemieckich przedsiębiorców: Karola von Gehlinga i Juliana Hucha. Wytwórnia ta była wówczas pierwszą fabryką zapałek na ziemiach polskich.

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

 

I wojna światowa w ogóle jej nie naruszyła. W 1919 roku wznowiono tu produkcję zapałek. 5 lat później wytwórnię wykupił Państwowy Monopol Zapałczany. Po pożarze w 1930 roku zakład zmodernizowano i zakupiono nowe maszyny firm Durlach i Roller, które funkcjonują tu do dziś.

W późniejszym czasie fabrykę przekształcono w Państwowe Przedsiębiorstwo Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego.

W czerwcu 2002 roku powstało tu Muzeum Produkcji Zapałek.

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie posiada swoje ekspozycje w dwóch salach wystawowych oraz w Częstochowskich Zakładach Przemysłu Zapałczanego S.A. (wykorzystujących linię technologiczną z lat 30-tych XX wieku).

W głównej sali muzeum można znaleźć dokumenty związane z przemysłem zapałczanym oraz obejrzeć stałą wystawę: „Rzeźby z jednej zapałki” autorstwa Anatola Karonia.

W drugim pomieszczeniu muzealnym znajduje się wystawa filumenistyczna. W skład jej ekspozycji wchodzą etykiety pudełek po zapałkach z czasów: dwudziestolecia międzywojennego, powojennych i współczesnych.

Wśród produkowanych tu zapałek są m.in.: zapałki standardowe, gospodarcze, grillowe, kominkowe oraz reklamowe, które cieszą się dużym zapotrzebowaniem na rynku.

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 14.00.

Ceny biletów wahają się od 5 zł (młodzież szkolna) do 10 zł (dorośli). W cenę biletu wchodzi także opłata za przewodnika. .

Jeden komentarz