Wyjątkowe i niezwykłe miasto, które trwale zapisało się na kartach polskiej historii. Częstochowa – dawny ośródek kulturalny oraz wojskowy, a obecnie główny ośrodek kultu maryjnego i cel największych polskich pielgrzymek. Prawa miejskie Częstochowa uzyskała w drugiej połowie XIV wieku, będąc wówczas modnym miejscem na budowę domu jednorodzinnego.
Zabytkowa architektura do dziś zdobi ulice Starego Miasta. Ponadto ze względu na dogodną lokalizację miasto jest bardzo ważnym punktem transportowym. To zapewnia pracę i sprawia, że coraz więcej osób osiedla się na tych trenach i poszukuje domu na sprzedaż. W Częstochowie ceny nie są wysokie, bo średnio za metr kwadratowy domu trzeb zapłacić 2 tys. zł.
Rynek budowlany ze szczególnym nastawieniem na zabudowę jednorodzinną szybko się rozwija w całym kraju. Deweloperzy chętniej inwestują w domy parterowe, których powstaje coraz więcej, bo zmienia się tendencja na rynku nieruchomości. Zamiast kupić mieszkanie w mieście, wolimy dom na przedmieściach. Zjawisko przenoszenia się z dużych miast na obrzeża znane jest od dekady w Stanach Zjednoczonych. Tam krajobraz niewielkich osiedli z przepięknymi rezydencjami już nikogo nie dziwi. W Polsce takie miejsca zaczynają dopiero powstawać. Jednak w opinii wielu za kilkanaście lat będzie normą mieszkanie poza miastem, a praca na terenie pobliskiej aglomeracji. Przy takim układzie bardzo ważna jest droga dojazdowa, dlatego szukając domu właśnie na stan nawierzchni oraz możliwość rozbudowy okolicznych dróg powinno się zwracać uwagę.
Częstochowa w tym wypadku będzie dobrym wyborem. Położona jest w bliskiej odległości od Katowic. Łatwy dojazd jest również do Łodzi. Kupując dom pod klucz właśnie na tym terenie można mieć pewność, że ceny drastycznie nie spadną ze względu na atrakcyjną lokalizację. To bardzo ważne w przypadku tak poważnej inwestycji jak zakup domu. Wydatek rzędu pół miliona złotych powinien być dobrze przeanalizowany między innymi pod względem przyszłości danego terenu.