Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie jest takim jedynym czynnym muzeum w Europie. Stanowi ono atrakcję Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Ta częstochowska placówka składa się z głównie z fabryki produkującej zapałki. Zwiedzający ją turyści mogą obejrzeć zabytkowy park maszynowy, a także prześledzić cały cykl produkcyjny (korowanie drewna, wytwarzanie patyczków, pakowanie zapałek do pudełek). Fabryka zapałek została założona w 1881 roku przez niemieckich przedsiębiorców: Karola von Gehlinga i Juliana Hucha. Wytwórnia ta była wówczas pierwszą fabryką zapałek na ziemiach polskich.
I wojna światowa w ogóle jej nie naruszyła. W 1919 roku wznowiono tu produkcję zapałek. 5 lat później wytwórnię wykupił Państwowy Monopol Zapałczany. Po pożarze w 1930 roku zakład zmodernizowano i zakupiono nowe maszyny firm Durlach i Roller, które funkcjonują tu do dziś.
W późniejszym czasie fabrykę przekształcono w Państwowe Przedsiębiorstwo Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego.
W czerwcu 2002 roku powstało tu Muzeum Produkcji Zapałek.
Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie posiada swoje ekspozycje w dwóch salach wystawowych oraz w Częstochowskich Zakładach Przemysłu Zapałczanego S.A. (wykorzystujących linię technologiczną z lat 30-tych XX wieku).
W głównej sali muzeum można znaleźć dokumenty związane z przemysłem zapałczanym oraz obejrzeć stałą wystawę: „Rzeźby z jednej zapałki” autorstwa Anatola Karonia.
W drugim pomieszczeniu muzealnym znajduje się wystawa filumenistyczna. W skład jej ekspozycji wchodzą etykiety pudełek po zapałkach z czasów: dwudziestolecia międzywojennego, powojennych i współczesnych.
Wśród produkowanych tu zapałek są m.in.: zapałki standardowe, gospodarcze, grillowe, kominkowe oraz reklamowe, które cieszą się dużym zapotrzebowaniem na rynku.
Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 14.00.
Ceny biletów wahają się od 5 zł (młodzież szkolna) do 10 zł (dorośli). W cenę biletu wchodzi także opłata za przewodnika. .
Patrząc powierzchownie na Częstochowę można powiedzieć, ze to nudne miasto. Jednak to tylko pozory, bo jak się zastanowimy zobaczymy, że jest tu wiele pięknych miejsc. MAm nadzieję, że nasze miasto będzie postrzegane w Polsce jako atrakcyjne do mieszkania i pracowania.