Ulica 7 kamienic

Ulica 7 kamienic w Częstochowie jest jedną z zabytkowych ulic tego miasta. Swoją nazwę wzięła od siedmiu tzw. „szynkowych” domów, zbudowanych na początku XIX wieku.

Ma około 600 metrów długości. Położona jest blisko południowej strony Jasnej Góry. Po północnej stronie ulicy można zobaczyć Park Stanisława Staszica.

Charakterystyczna jest jednostronna zabudowa ulicy, ponieważ kiedyś teren po drugiej stronie przeznaczony był na kramy.

Pierwotnie wszystkie kamienice miały podcienia, jednak w wyniku przebudowy zostały zmienione na mieszkania bądź sklepy.

W pierwszej połowie XIX wieku powstały kamienice nr: 15, 17, 19, 21, 23, 25, 27, w drugiej zaś: 9, 11, 13, 29.

W domu piętrowym nr 29 przyszła na świat polska poetka Ludmiła Marjańska, zaś w kamienicy nr 17 urodziła się inna piewczyni poezji: Halina Poświatowska.

Przy ulicy 7 kamienic znajduje się wyremontowana Zagroda Włościańska, która stanowiła dawny pawilon Wystawy Przemysłu i Rolnictwa z 1909 roku. Zagrodę wybudowano w latach 1908-1909 według wzorcowego projektu Zdzisława Kalinowskiego i Czesława Przybylskiego. Obecnie jest ona obiektem ekspozycyjnym Muzeum Częstochowskiego.

Od 5 października 1944 roku do 19 stycznia 1945 r. przy ulicy 7 Kamienic 21 mieściła się siedziba kwatery Komendy Głównej Armii Krajowej.

Do końca lat 90-tych XX wieku stał tu stadion Klubu Sportowego Skra Częstochowa.

Przy skrzyżowaniu ulicy 7 kamienic z ulicą Pułaskiego zostały wybudowane nowoczesne budynki Akademii Polonijnej.

20 października 2008 roku zaczęto przebudowę ulicy 7 kamienic w Częstochowie.

Ulicę poszerzono jezdnią oraz chodnikiem na odcinku od ul. Pułaskiego do ul. Grunwaldzkiej.

Wybudowano dodatkowy pas do prawoskrętu w ul. Pułaskiego. Wymieniono także sygnalizację, mieszczącą się na skrzyżowaniu, na bardziej nowoczesną i sterowaną wideodetekcją. Inwestycja ta została zakończona w 2009 roku.

Jeden komentarz

  1. Beata kwiecień 2014 at 07:08 #

    Bardzo polecam najbliższe okolice Jasnej Góry. To nie tylko sanktuarium, ale również wspomniane w innym wpisie parki jasnogórskie, czy właśnie ulica 7 Kamienic. Wszystkim zwiedzającym Jasną Górę polecam zaznajomienie się z innymi atrakcjami, które można znaleźć w mieście, ale również w najbliższej okolicy.

Zostaw komentarz